500 TL Nakit Eski Günlerin Oyunu Türk Pokeri’nde

Super User tarafından yazıldı.. Yayınlanma turk pokeri

Eski günlerde arkadaşlarınla beraber oynadığın Türk Poker’i heyecanı Bets10’da 500 TL nakit hediyeyle seni bekliyor.

Kampanyaya katıl ve Türk Pokeri oyna. Kazandıkça nakit biriktir, 100 TL oldukça hesabına nakit geçsin, hem de tam 5 defa!

Poker deyince aklına ilk gelen çeşit hangisi? Türk Poker’i birçoğumuzun Texas Hold’em’den bile önce öğrendiği nostaljik bir Poker türü. En az 2 ve en fazla 5 kişiyle oynanan bu oyunda heyecanı arttıran farklı kurallar var.

Türk Pokeri’nde Kart Değerleri

Tam desteyle oynanmadığı için ellerin gelme olasılığı Türk Pokeri’nde daha farklı. Ayrıca tam destede Üçlü’den büyük sayılan Kent bu oyunda Üçlü’den küçük sayılır. Renk de Ful’ü geçer.

Kartların cinsine göre büyüklük sırası şöyledir : Kupa > Maça > Karo > Sinek.

Türk Pokeri’nde her oyuncuya oyunun başında 5 kart dağıtılır ve oyuncular en fazla dört kart değiştirebilir. Kart sayısı kişi sayısına göre belirlenir ve 36 veya daha az kartla oynanır.

Türk Pokeri’nde oyuncu sayılarına göre destenin ayrılışı;

  • 5 Kişi: As, Papaz, Kız, Vale (Bacak/Joker), 10, 9, 8, 7 ve 6
  • 4 Kişi: As, Papaz, Kız, Vale (Bacak/Joker), 10, 9, 8 ve 7
  • 3 Kişi: As, Papaz, Kız, Vale (Bacak/Joker), 10, 9 ve 8
  • 2 Kişi: As, Papaz, Kız, Vale (Bacak/Joker), 10 ve 9

Oyuncuların oyuna girebilmeleri için en az iki Papaz’a sahip olmaları gerekir.

Türk Pokeri’nde Kart İsteme

Oyunda takip edilmesi gereken hamlelerden birisi de kart değiştirme turu sırasında kart istemek. Kart isteyen oyuncu bir yandan elini yenilerken bir yandan da bu hamleyi blöf olarak kullanabilir.

Bir kart isteyen oyuncu elindeki Döper’i Ful yapmayı hedefliyor olabilir ya da dört aynı renge sahipse farklı rengi elinden çıkararak Renk bulmaya çalışabilir. Belki de elinde hiçbir şey yok ve sadece blöf yapıyor. Bu hamleyi ne şekilde kullanacağı her oyuncunun kendi stiline bağlı.

Hemen sen de nostaljik Türk Pokeri oynamaya başla, 500 TL nakit hediyeyi kazan.

Türk Pokeri’nde El Sıralaması Nasıl Olur?

1) Floş Royal: As-Ks-Qs-Js-10s (As’ tan başlayan aynı işaretli ve sıralı 5 kart; eşitlik halinde işaret üstünlüğüne bakılır).

2) Floş: Kh-Qh-Jh-10h-9j (İçinde As kullanılmayan aynı işaretli ve sıralı 5 kart; eşitlik durumunda en büyük kartın değerine ve rengine bakılır).

3) Minör Floş: Qs-Js-10s-9s-As (As’ ın destedeki en küçük kart değerinin bir eksik değeri olarak kullanıldığı aynı işaretli ve sıralı 5 kart; eşitlik durumunda kart işaretine bakılır).

2 kişilik oyunda As, 8 olarak da kullanılabilir.
3 kişilik oyunda As, 7 olarak da kullanılabilir.
4 kişilik oyunda As, 6 olarak da kullanılabilir.
5 kişilik oyunda As, 5 olarak da kullanılabilir.

4) Kare (4’lü): Qc-Qs-Qd-Qh-6c (Eşit değerli 4 kart ve ek bir kart; kart değerinin büyüklüğü kazananı belirler).

5) Renk: 10c-Qc-6c-7c-9c (Sırasız ama aynı işaretli 5 kart; eşitlik durumunda sıra ile kart değerlerinin büyüklüğü kazananı belirler, aynı ise işaretin üstünlüğüne bakılır).

6) Ful: Qs-Qd-Qh-10c-10h (Aynı değerli 3 kart ve aynı değerli 2 kart daha; 3 aynı değerli kartın büyüklüğü kazananı belirler).

7) 3’lü: 9h-9s-9c-Ah-10c (3 aynı değerli kart; kart değeri büyüklüğü kazananı belirler).

8) Kent: As-Kh-Qd-Js-10h (Sıralı fakat aynı işaretten olmayan 5 kart; en büyük kartın değeri kazananı belirler, aynı ise 10lunun işaretine bakılır).

9) Minör Kent: Js-10h-9s-8d-Ac (As’ ın destedeki en küçük kart değerinin bir eksik değeri olarak kullanıldığı sıralı fakat aynı işaretten olmayan 5 kart; eşitlik halinde As’ ın işaretine bakılır).

2 kişilik oyunda As, 8 olarak da kullanılabilir.
3 kişilik oyunda As, 7 olarak da kullanılabilir.
4 kişilik oyunda As, 6 olarak da kullanılabilir.
5 kişilik oyunda As, 5 olarak da kullanılabilir.

10) Döper: Qc-Qs-10c-10s-8c (Aynı değerli 2 kart ve aynı değerli bir başka 2 kart; eşitlik halinde sırasıyla büyük değerli Per’ in değerine, küçük değerli Per! in değerine, 5. kartın değerine ve işaretine bakılır).

11) Per: As-Ah-Jh-8c-10h (Aynı değerli 2 kart; eşitlik durumunda Per değeri kazananı belirler, bu da eşit ise sırasıyla 3. , 4. ve 5. kartların değerlerine bakılır; bunlar da eşit ise per’ deki işaret kazananı belirler).

12) Yüksek Kart: As-Js-10h-7c-8c (Uyumsuz 5 kart; kazanan için en yüksek kartın değerine bakılır, eşit ise diğer kartların büyüklüklerine sırası ile bakılır, bunlar da eşit ise en büyük kartın işareti kazananı belirler).